Discutii pe subiectul achizitiilor publice

Pachet legi achizitii - data intrarii in vigoare

Pachet legi achizitii - data intrarii in vigoare

Mesajde admin » Mie Mar 02, 2016 11:19 am

Data asumata pentru adoptarea legislatiei care transpune directivele europene in materia achizitiilor publice este 18 apr. 2016.

ANSA a constatat ca la acest moment functionarii din AC nu sunt instructati cu privire la cum se vor aplica noile institutii din legea achizitiilor clasice ( ex. consultarea pietei, unitatile de achizitii centralizate, strategia de contractare, etc.). Pare ca vor trebui realizate noi formulare, mecanismul birocratic e mai greoi. Ar fi nevoie de norme clare si instructiuni, dar la acest moment inca nu sunt adoptate si aduse la cunostinta publicului.

Pentru a evita un blocaj institutional, propunem sa se mentioneze in textul legii adoptate un termen de intrare in vigoare ulterior.

Ne intereseaza si opinia voastra, ce credeti, e oportun sa promovam o astfel de propunere?
admin
Site Admin

Re: Pachet legi achizitii - data intrarii in vigoare

Mesajde Andreea N » Mie Mar 02, 2016 12:00 pm

Acest demers cred ca nu are sanse de reusita
SEAP - viitorul SICAP are termen de finalizare a noii platforme electronice aprilie 2016.
Astfel, in eventualitatea intrarii in vigoare a legii la un moment ulterior acestei date, ne ar pune in imposibilitatea utilizarii SICAP.

E prea mult de armonizat ca sa prelungim intrarea in vigoare a legilor.
Tipic romanesc: avem 2 ani la dispozitie, dar noi transpunem pe ultima suta de metri...
Andreea N

Mesajde mircea_raluca2000 » Mie Mar 02, 2016 12:29 pm

Cu ce credeti ca ne-ar ajuta amanarea intrarii in vigoare a pachetului legislativ? Credeti ca functionarii de care amintiti vor fi instruiti pana la acel moment? Cine ii va instrui? ANAP-ul? ;)
ANAP a inceput deja procesul de profesionalizare a personalului implicat in achizitii publice, nu? Si potrivit datelor obtinute in urma chestionarului pe care acestia l-au pus la dispozitia autoritatilor contractante, spre a fi completat de personalul cu atributii in achizitii, rezulta ca un procent de 87% din acest personal are studii superioare de lunga durata. Par destul de instruiti, nu? Dar stim cu totii cum se iau diplomele in ziua de azi.
Si, in Romania, nu doar primariile au calitate de autoritate contractanta, sunt destule autoritati contractante care au personal capabil sa se adapteze unei astfel de modificari.
O amanare a datei intrarii in vigoare a legislatiei nu cred ca ne ajuta cu nimic. De ce sa amanam inevitabilul?
Consultarea pietei? Nu sunt instruiti in privinta acestui aspect? In SEAP de multa vreme exista acea sectiune numita "Publicitate-Anunturi"; daca cei implicati in derularea procedurilor de achizitii ar fi avut curiozitatea si si-ar fi asumat riscul, ar fi putut sa transmita un astfel de anunt pentru a vedea cum se deruleaza procesul. Tot cam asa va fi si cu consultarea pietei.
Strategia de contractare? Are doar o denumire pompoasa, ca asa ne place sa utilizam termeni cat mai elevati, in rest e o planificare din timp a necesitatilor, a modalitatii de contractare, a prioritatilor ....... planificare care trebuie sau ar trebui sa existe si in prezent. Deci, nimic nou nici aici.
Sa intre in vigoare odata si sa ne apucam de studiat!
mircea_raluca2000

Mesajde dan_one » Joi Mar 10, 2016 9:54 am

Uite Raluca ca ai fost auzita. :D :lol: Am vazut deja o bucata din marele pachet care se reduce la o fila :lol: E vorba de Legea 20/2016 care din greseala modifica OUG34/2006 in loc de art. 66^1 din HG1660/2006 :lol: .
dan_one

Mesajde mircea_raluca2000 » Joi Mar 10, 2016 2:51 pm

Noi ne preocupam de data intrarii in vigoare a noului pachet legislativ si autoritatea de reglementare ANAP ne face cate-o surpriza cu modificarea legii actuale OUG 34, lege care teoretic va fi istorie peste o luna, maxim doua.
Traim in Romania!
mircea_raluca2000

Mesajde fan.achizitii » Mar Mai 10, 2016 2:24 pm

In sfarsit, pachetul de legi a fost adoptat de Camera Deputatilor!
LET THE SHOW BEGIN!!!! :D
fan.achizitii

Înapoi la Forum Achizitii Publice